Latviešu karogsAngļu karogsKrievu karogs
Latvijā trūkst dzimumšūnu donoru
embrions.lv > Aktualitātes > Latvijā trūkst dzimumšūnu donoru

Latvijā trūkst dzimumšūnu donoru

Atjaunots 28.09.2023

Viens no neauglības ārstēšanas veidiem ir ārpusdzemdes apaugļošana – lai to varētu veikt, nereti ir nepieciešamas donoru dzimumšūnas.

Mākslīgo apaugļošanu ar donora olšūnu izmanto, kad citi iespējamie risinājumi un procedūras nav palīdzējušas tikt pie bērniņa. Diemžēl daudziem pāriem donoru olšūnas nav pieejamas, jo Latvijā trūkst olšūnu donoru. Kāpēc? Skaidro reproduktīvās medicīnas centra “Embrions” speciālisti.

Par olšūnu donori var kļūt jauna sieviete, kura jūt vēlmi palīdzēt piepildīt kādas citas ģimenes sapni par mazuli. Lai kļūtu par donori, primārie priekšnosacījumi ir fiziskā, garīgā un reproduktīvā veselība, vecums un ieradumi, vēlams, lai sievietei jau būtu vismaz viens bērns. Ja sieviete ir emocionāli gatava to darīt, potenciālajai olšūnu donorei ir pārrunas ar ārstu un iepazīstināšana ar procedūras norisi, kam seko rūpīgi izmeklējumi. Tikai pēc tam sieviete saņem apstiprinājumu, ka viņa var kļūt par olšūnu donori.

Mediķi uzsver, ka Latvijā trūkst dzimumšūnu donoru, ko ārsti skaidro ar faktu, ka ir maz publiski pieejamas informācijas par olšūnu ziedošanu, nereti šī informācija ir virspusēja. Interneta vidē, kur neauglības un dzimumšūnas donoru tēma tiek ļoti plaši apspriesta, daudzi viedokļi ir nepatiesi.

Dr. Eva Barkāne, reproduktīvās medicīnas centra “Embrions” ginekoloģe endokrinoloģe: „Bieži vien interneta forumos pieejamā informācija ir neprecīza un nepilnīga, tādēļ daudzreiz sievietes, kuras gribētu spert šo cēlo soli, nobīstas. Plaši izplatīts ir viedoklis, ka visbiežāk sievietes ziedo olšūnas tikai naudas dēļ, jo par to saņem atlīdzību. Tomēr ir jāuzsver, ka šī atlīdzība kompensē izdevumus, kas rodas, kavējot darbu izmeklējumu un procedūru veikšanas laikā. Taču, uzzinot vairāk par olšūnu ziedošanas procesu, ir skaidrs, ka sievietes, kuras izvēlas to darīt, vada cita – cēla un bezgala empātiska – motivācija, jo process kopumā nav ne ātrs, ne viegls, ne pieejams katrai sievietei.”

Sievietes lietderīgi izmanto tikai 1 % no savu olšūnu rezervēm

Pretstatā vīriešiem, kas producē jaunus spermatozoīdus visu dzīvi, sievietes piedzimst ar visu savu olšūnu rezervi – aptuveni vienu miljonu olšūnu. Kaut arī negatavo olšūnu skaits ir ļoti liels, dabā ir iekārtots tā, ka tūlīt pēc meitenītes piedzimšanas olšūnas sāk atmirt. Meitenei sasniedzot pubertātes vecumu, abās olnīcās kopā ir palikušas „tikai” pusmiljons olšūnu. Auglīgajā dzīves periodā (no pirmās menstruācijas līdz menopauzei) sievietei olnīcās attīstās un izdalās aptuveni 400–500 olšūnu, pārējās diemžēl pakāpeniski atmirst un netiek izlietotas.

Olnīcas ir tas orgāns, kuru no visiem orgāniem racionāli izmantojam vismazāk  – tikai 1 %, atlikušos 99 % neizmantojam. Sieviete, kas brīvprātīgi ir piekritusi ziedot savas dzimumšūnas, šajā gadījumā papildus iztērē tikai 15–30 olšūnas, kas viņas dabīgajā olšūnu ciklā būtiskus zaudējumus neizraisa, jo tik un tā tās būtu paredzētas bojāejai.

Neauglības problēma Latvijā ir aktuāla

Pacientu pieaugošais skaits klīnikās un rinda uz valsts apmaksātajām medicīniskās apaugļošanas procedūrām liecina, ka šī problēma Latvijā ir aktuāla.

Dr. Gints Treijs, ginekologs, klīnikas “Embrions” vadītājs: „Eiropā vidēji 11–13 % pāru ir neauglīgi. Mūsu valstī nav oficiālu statistikas datu, bet varam teikt, ka ar neauglības problēmām Latvijā saskaras aptuveni katrs desmitais pāris. Pēc pieredzes, no veiktajām 500–600 ārpusķermeņa apaugļošanas procedūrām gadā apmēram 5 % gadījumu ir nepieciešams izmantot donoru olšūnas.

Kā zināms, 2012. gada rudenī tika uzsākta valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma, kura paredz, ka no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam.

Dr. Eva Barkāne: „Olšūnu ziedošanā galvenais ieguvums ir apziņa, ka ir cilvēki, kuru lielākais sapnis – kļūt par vecākiem savam bērniņam – ir piepildījies, pateicoties Jums.”

Plašāka informācija par olšūnu ziedošanas procesu, zvanot pa tālruni: 67543350 vai pa e-pastu: info@embrions.lv.