Latviešu karogsAngļu karogsKrievu karogs
Valsts apmaksātās procedūras
embrions.lv > Pakalpojumi > Valsts apmaksātās procedūras

Valsts apmaksātās procedūras

Atjaunots 05.04.2024

Valsts apmaksātās procedūras

Veselības aprūpes pakalpojuma veidi, kurus apmaksā Nacionālais veselības dienests

Pacienta iemaksas apmērs

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta neauglības noteikšana un ar to saistītie veselības aprūpes pakalpojumi – ārstu-speciālistu konsultācijas, izmeklējumu veikšana u.c., kā arī kompensējamie medikamenti.

Medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana tiek apmaksāta sievietēm līdz 40 gadu (ieskaitot) vecumam. Tas nozīmē, ka pacientei, piemēram, 40 gadu un divu mēnešu vecumā ir tiesības uzsākt valsts apmaksāto olšūnu stimulāciju ar medikamentiem un turpināt to līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.

Neauglības diagnozes noteikšana

Vispirms ir jāveic izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un uzstādītu diagnozi. Ja pacients vēlas veikt izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tad pacientam ir jāvēršas pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Sievietēm ir jāvēršas pie ginekologa, savukārt vīriešiem – pie urologa. Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists un tas nozīmē, ka nosūtījums, lai dotos pie šī speciālista, nav nepieciešams. Dodoties pie urologa, nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta.

Vizītes laikā ārsts izmeklēs pacientu, kā arī, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, noteiks izmeklējumus, kuri ir nepieciešami, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi. Ārsts nosaka, vai pietiek tikai ar diagnosticējošiem izmeklējumiem sievietei, vai papildus nepieciešams veikt arī izmeklējumus vīrietim.

Ja tiek uzstādīta diagnoze “neauglība”, pacients var vērsties iestādēs, ar kurām Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšanu, lai pieteiktos konsultācijai pie speciālista (pacienta iemaksa 4,00 EUR), kurš var nozīmēt attiecīgā pakalpojuma saņemšanu un uzņemt centralizētā pakalpojuma gaidīšanas rindā.

No 2018. gada tiek veidota centralizēta medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu saņemšanas gaidīšanas rinda. Lai veiktu pierakstu pakalpojuma saņemšanai, jāsazinās ar ārstniecības iestādes reģistratūru (jebkuras iestādes no tabulā norādītajām).

Gaidīšanas rinda tiek veidota atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai par gaidīšanas rindā uzņemtajām sievietēm. Sievietei, kurai ir pienākusi kārta gaidīšanas rindā uz valsts apmaksātu reproduktīvās veselības aprūpes pakalpojumu jeb medicīnisko apaugļošanu, Nacionālais veselības dienests nosūta uzaicinājumu pakalpojuma saņemšanai uz personīgo e- pastu.

(Pielikums MK 30.06.2009. noteikumu Nr. 692 redakcijā, kas grozīta ar MK 22.12.2009. noteikumiem NR. 1630; MK 21.08.2012. noteikumiem Nr. 573)

(Pielikums MK 30.06.2009. noteikumu Nr. 692 redakcijā, kas grozīta ar MK 22.12.2009. noteikumiem NR. 1630; MK 21.08.2012. noteikumiem Nr. 573)

Veselības aprūpes pakalpojumi Pacienta iemaksas apmērs, EUR
Pacienta iemaksa 4.00
Intrauterīnā inseminācija 21.00
Olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai 21.00
Embriju pārnešana 21.00
Sēklinieku biopsija 21.00

 APSTIPRINĀTS : Rīga  2018. gada 31. janvārī

 

Atbildīgā amatpersona, pie kura pacienti var saņemt informāciju par NVD  līgumu saturu ir  Reproduktīvā medicīnas centra ‘Embrions” Valdes loceklis Gints Treijs.

 

Sīkāk par Valsts apmaksāto neauglības ārstēšanas programmu lasiet: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/469-veselibas-aprupes-pakalpojumi/neauglibas-arstesanas-programma

Izsmeļoši par iespējām saņemt valsts atbalstu mākslīgajai apaugļošanai lasiet “Latvijas Vēstneša” portāla www.lvportals.lvpublikācijā ŠEIT.  

Vienlaikus informējam, ka ar 2016. gada 1. janvāri no valsts budžeta neapmaksā:

  • medicīnisko apaugļošanu, ja no valsts budžeta līdzekļiem jau ir apmaksātas divas neveiksmīgas medicīniskās apaugļošanas procedūras;
  • medicīnisko apaugļošanu sievietēm pēc 40 gadu vecuma, izņemot gadījumu, ja līdz minētajam vecumam uzsāktā olšūnu stimulācija ar medikamentiem ir bijusi veiksmīga un medicīniskā apaugļošana tiek turpināta līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas. Avots: http://likumi.lv/doc.php?id=263457
  • Izmaiņas nosaka Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumi Nr. 802 “Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 17. decembra noteikumos Nr. 1529 “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība””, ar kuriem tika veiktas izmaiņas noteikumu Nr. 1529 11.35. apakšpunktā.

Informāciju par veselības aprūpes pakalpojumiem Jūs varat saņemt, zvanot uz Nacionālais veselības dienests bezmaksas tālruni: +371 80 00 12 34 (darba dienās no 8.30-17.00)

Nacionālā veselības dienesta darba laiks:

  • Darbdienās – 8:30 – 17:00
  • Brīvdienās – slēgts
Valsts apmaksātās procedūras