Latviešu karogsAngļu karogsKrievu karogs
Vīrieša faktora neauglība
embrions.lv > Auglība > Vīrieša faktora neauglība

Vīrieša faktora neauglība

Atjaunots 10.07.2022

Vīrieša faktora neauglības cēloņus iedala trīs grupās – pretestikulāri, testikulāri un posttestikulāri.

  • Pretestikulāri faktori var būt gan iedzimti, gan iegūti hipotalama, hipofīzes un perifēro orgānu funkciju traucējumi – ideopātisks hipogonadotrops hipogonadisms, prolaktinoma, gonadotropīnu sintēzes deficīts, Kušinga sindroms.
  • Testikulāri faktori var būt iedzimti vai iegūti. Klainfeltera sindroms ir viena no ģenētiski iedzimtajām vīriešu hromosomu aberācijām, ko raksturo papildu X dzimumhromosomas klātbūtne visās šūnās (47, XXY) vai, retāk, daļā no šūnām mozaīcisma gadījumā (mos 47, XXY/46, XY), un tas izpaužas ar nepietiekamu vīrišķo hormonu izdalīšanos no sēkliniekiem. Faktori, kas nav attiecināmi uz iedzimtību, var būt saistīti ar medikamentu lietošanu, infekcijām, traumu un varikocēli.
  • Posttestikulāri faktori ir tie, kas attiecas uz spermatozoīdu transporta traucējumiem pa spermas kanāliņu sistēmu. Posttestikulāri faktori var būt iedzimti vai iegūti. Iedzimtu abpusēju vas defence iztrūkumu var novērot vīriešiem, kas slimo ar cistisko fibrozi. Arī infekcijas, ķirurģiska iejaukšanās un trauma var izraisīt kanāliņu slēgšanos.