Mēdz būt situācijas, kad donora olšūna ir vienīgā cerība sievietei kļūt par māmiņu, jo viņai kāda iemesla dēļ nav savas olšūnas vai tām ir slikta kvalitāte. No visām ārpusķermeņa apaugļošanas procedūrām apmēram 5 % gadījumu ir nepieciešams izmantot donoru olšūnas. Latvijā neauglīgo pāru skaits pavisam droši ir daudz lielāks par to sieviešu skaitu, kuras izvēlas kļūt par olšūnu donorēm.
Kas var kļūt par donoru?
Par olšūnu donori var kļūt jebkura sieviete, kura jūt vēlmi palīdzēt piepildīt kādas citas ģimenes sapni par mazuli. Ārsta skatījumā donorei ir jābūt fiziski, garīgi un reproduktīvi veselai vecumā no 18 līdz 35 gadiem, bez kaitīgiem ieradumiem un vēlams ar vismaz vienu bērnu.
Sievietei, kura ir pieņēmusi lēmumu kļūt par olšūnu donori, ir jāsazinās un jāpiesaka vizīte pie ārsta. Sarunas laikā ārsts iepazīstinās ar procedūras etapiem, norisi un atbildēs uz neskaidrajiem jautājumiem. Tad sekos nepieciešamie izmeklējumi, un donoru reģistrā tiks iekļauti sievietes dati – fiziskie parametri, veselības anamnēze, ģimenes anamnēze, personības īpašības un informācija par vaļaspriekiem, ja donore vēlas to izpaust.
Pirms olšūnu donēšanas tiek veiktas dažādas veselības pārbaudes:
- analīzes uz infekcijām (sifiliss, AIDS, hepatīts B un C, gonoreja, trihomoniāze, hlamidioze);
- ģenētiskās analīzes;
- mikrobioloģiskās un onkocitoloģiskās uztriepes;
- izmeklējumi ar ultrasonogrāfiju u. c.
Laiks no izmeklējumu veikšanas līdz olšūnu ziedošanas procedūrai ir atšķirīgs, bet vidēji stimulēšanas ilgums var būt apmēram 10 dienas un pilnu analīžu atbilžu saņemšana aizņemt līdz divām nedēļām.
“EMBRIONS” speciālisti ļoti atbildīgi izvērtē potenciālās donores veselības stāvokli, lai pēc šī cēlā soļa donorei nerastos veselības problēmas un nākotnē arī donore pati varētu kļūt par māmiņu. Tieši tāpēc gadās situācijas, kad pēc ārējiem parametriem un pārbaužu rezultātiem sieviete ideāli atbilst visiem kritērijiem, lai kļūtu par olšūnas donori, taču kāda veselības nianse var norādīt uz potenciāliem sarežģījumiem. Šādos gadījumos mēs sievieti neiekļaujam olšūnu donoru programmā.
Ja sieviete atkārtoti vēlas kļūt par donori, “EMBRIONS” speciālisti iesaka to darīt ne biežāk kā 2–3 reizes gadā, jo olnīcām pēc stimulācijas ir jāatgriežas ierastajā ritmā.
Atcerieties!
Olšūnu donēšana Latvijā ir pilnībā anonīma, un ne donors, ne paciente, kura izmanto donora materiālu, nevar saņemt personīgu informāciju par otru iesaistīto cilvēku.
Nekas nerada lielāku gandarījuma sajūtu kā palīdzība, kura sniegta nesavtīga un cēla mērķa labad! Kopīgiem spēkiem mēs spēsim palīdzēt neauglīgām ģimenēm!
Papildu par olšūnu donēšanu:
Ja vēlaties kļūt par olšūnu donori, lūdzu, sazinieties ar reproduktīvās medicīnas centru “Embrions” pa tālruni: 67543350 vai pa e-pastu: info@embrions.lv un piesakieties uz sarunu klātienē.