Dzemdes kakla jeb cervikālais faktors kā neauglības cēlonis ir sastopams līdz pat 5 % neauglības gadījumu.
Dzemdes kakla stenoze jeb slikta dzemdes kakla gļotu un spermas mijiedarbība var traucēt spermatozoīdiem iekļūt dzemdes dobumā. Pēc dzimumakta dzemdes kakls nodrošina spermas transporta funkciju augšup pa reproduktīvo traktu.
Dzemdes kakla gļotu veidošanās un raksturojums mainās atkarībā no estrogēna piesātinājuma vēlīnās folikulārās fāzes laikā.
Menstruālā cikla sākumā dzemdes kaklā gļotas veidojas maz, to konsistence ir viskoza. Tuvojoties cikla vidum, estrogēna piesātinājums gļotās pieaug, tās veidojas bagātīgi, kļūst staipīgas. Gļotu veidošanās maksimumu sasniedz 24–48 stundas pirms ovulācijas. Gļotas starp pirkstiem var izstiept 5–7 cm garumā, tās atgādina olas baltumu. Cikla vidū gļotās veidojas kristāliska struktūra, kas veido neskaitāmus mikrokanālus, pa kuriem spermatozoīdiem ir vieglāk pārvietoties. Papildu tam šie mikrokanāli darbojas kā filtrs, kas aiztur patoloģiskus spermatozoīdus.
Dzemdes kakla gļotu sekrēciju cikla laikā ietekmē ne tikai hormonālās svārstības, bet arī dažādu medikamentu lietošana. Arī citi hipoestrogēni stāvokļi (kad olnīcās veidojas par maz estrogēna) samazina gļotu veidošanos, kas apgrūtina spermas iekļūšanu dzemdes dobumā.
Stenozes iemesli var būt:
- iedzimti – iedzimts izolēts dzemdes kakls vai kombinēts dzemdes un dzemdes kakls;
- iegūti – pēc ķirurģiskām procedūrām, infekcijas, ilgstoša hipoestrogēnisma, staru terapijas.